Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Jego inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001r. Patronką tego święta wybrano Joannę Papuzińską – wybitną polską pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży.  Data 29 września to dzień urodzin pisarki.
Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzień Głośnego Czytania obchodzony był w naszej szkole i przedszkolu, zorganizowano spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, uczniów klas 1-3. Od samego rana, już od czwartku, słychać było w naszej bibliotece i w salach przedszkolnych głośne czytanie baśni i bajek Hansa Christiana Andersena.
Uczniowie klas 4 wysłuchali natomiast książki pt. “Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania” autorstwa Iwony Pietrzak – Płachty. To pełna metafor, bogato ilustrowana książka obrazkowa, pokazująca bezcenną moc drzemiącą w czytaniu. Podczas spotkania w bibliotece zasłuchani uczniowie mogli przekonać się, że książki są jak skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie. Bibliotekarka za pośrednictwem tej wyjątkowej lektury zachęcała do częstego otwierania drzwi biblioteki, które prowadzą do świata wyobraźni, przygody, mądrości i magii.
Na pamiątkę spotkań dzieci otrzymały zakładki do książek oraz słodki upominek.
Zalet głośnego czytania jest mnóstwo! Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych, uczy dziecko myślenia, wzbogaca słownictwo, ćwiczy koncentrację i pamięć; dodatkowo rozwija jego język i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu oraz ułatwia naukę w szkole. Głośne czytanie dziecku wykształca potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się dla dziecka przyjemnością!
Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, czy rodzeństwem. Zatem warto czytać dzieciom każdego dnia!
Zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10-15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.
Zapraszamy wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej  biblioteki szkolnej.

Aleksandra Siarkowska, Irena Zakrzewska, Zofia Polaszek