,,Teatr jest miejscem, gdzie dusza narodu odnajduje swój głos, gdzie mit staje się rzeczywistością, a rzeczywistość staje się mitem.”
Arystoteles.
27 i 28 marca obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalony w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Ten dzień to doskonała okazja do uczczenia pracy wszystkich tych, którzy uczestniczą w procesie tworzenia teatru – aktorów, reżyserów, scenarzystów, scenografów, producentów, techników i wielu innych. Celem święta jest promowanie instytucji teatralnych oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę.
Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano gazetkę informacyjną na temat teatru oraz pojęć związanych z tą instytucją kulturalną. Na przerwach działało Teatralne Koło Fortuny – gdzie uczniowie z klas 4-8 mogli wykazać się znajomością terminów związanych z teatrem. Gra pomogła w utrwaleniu pojęć typu: kurtyna, inspicjent, zapadnia, garderoba, sufler itp. Na odważnych czekała zabawa pod hasłem „Zagraj to!”, w której uczniowie mogli wcielić się w aktorów. Zadanie polegało na zagraniu wylosowanej roli, posługując się tylko mimiką i gestami. Każdy uczestnik zabawy został nagrodzony słodkościami.
Międzynarodowy Dzień Teatru to nie tylko okazja do celebracji samej sztuki teatralnej, ale także do przypomnienia o jej istotnym miejscu w naszym dziedzictwie kulturowym i jej roli w budowaniu lepszego, bardziej zrozumiałego i empatycznego świata.
Teatr i literatura od zawsze idą w parze, inspirując się nawzajem i otwierając przed nami nowe światy. Obchody tego święta w bibliotece były doskonałą okazją, by utrwalić wiedzę na temat teatru i rozbudzić wyobraźnię oraz kreatywność uczniów.
Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek