Obchody 200-lecia szkolnictwa w Osięcinach rozpoczęły się 27 listopada 2024 roku o godz. 18.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Osięcinach celebrowaną przez księży: Piotra Dziurdzińskiego (proboszcza), Bogusława Wiszowatego, Dariusza Grendę i Marcina Matynkę w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły: „Za tych, którzy tworzyli przeszłość oraz tych, którzy tworzą teraźniejszość”. Następnego dnia 28 listopada 2024 roku miały miejsce uroczystości w naszej szkole. O godz. 12.30 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Osięcinach zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, rodzice, emerytowani nauczyciele i dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego przy dźwiękach szkolnego zespołu muzycznego odśpiewano hymn państwowy. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor szkoły p. Andrzej Polaszek, który powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości:
– Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty Panią Grażynę Dziedzic;
– Dyrektora Delegatury Kujawsko – Pomorskiego Kuratorium Oświaty Oddział we Włocławku – Pana Andrzeja Gralaka wraz z pracownikami;
– Wicemarszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Panią Anetę Jędrzejewską;
– Wójta Gminy Osięciny Pana Sławomira Staniszewskiego;
– Radnych Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Panią Katarzynę Lubańską, Pana Sławomira Kopyścia i Pana Przemysława Ziemeckiego;
– Przewodniczącego Rady Gminy Osięciny Pana Marka Ziemińskiego wraz z Radnymi;
– Czcigodnych Księży : Piotra Dziurdzińskiego, Bogusława Wiszowatego, Dariusza Grendę i Marcina Matynkę;
– Dyrektorów Instytucji Samorządowych, Kulturalnych oraz Dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
– Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Powiatu Radziejowskiego Pana Jacka Kalocińskiego;
– Wnuków Walentego Olszewskiego – Kierownika Szkoły w Osięcinach w latach 1908 – 1965 Panów Jana Bronisławskiego, Jerzego Bronisławskiego i Pana Krzysztofa Zielonkowskiego oraz prawnuczkę Panią Karinę Zielonkowską – Kowal;
– Wójta gminy w latach 1990 – 2024 Pana Jerzego Izydorskiego;
– Absolwenta naszej szkoły profesora Politechniki Łódzkiej Pana Donata Lewandowskiego;
– Emerytowanych nauczycieli na czele z poprzednikami dyrektora: Panem Romanem Falgowskim, Panią Janiną Nowacką, Panią Wiesławą Klajn i Panią Lidią Chenc;
– Radę Rodziców z przewodniczącymi Panem Zbigniewem Kosteckim i Panem Jakubem Pomorskim;
– Przyjaciół Szkoły i Przedsiębiorców, którzy zawsze wspierają nasze działania:
– Pana Piotra Krygiera – prezesa i pana Sławomira Jaskólskiego – wiceprezesa Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach;
– Panią Katarzynę Rosiak – dyrektora Kujawsko – Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego w Osięcinach;
– przedstawicieli Lasów Państwowych – Pana Marcina Dojlitko i Pana Karola Mentlewicza;
– Państwo Urszulę i Zbigniewa Polińskich;
– Panią Monikę Wojciechowską i Pana Bartosza Rakowskiego;
– Państwo Annę i Andrzeja Kozłowskich;
– Państwo Elżbietę i Andrzeja Ciemnych;
– Absolwentów, nauczycieli, uczniów i pracowników ZSP w Osięcinach.
W treści przemówienia pan dyrektor Andrzej Polaszek nakreślił rys historyczny szkolnictwa w Osięcinach, akcentując rok 1824, od którego mamy do czynienia z niemal nieprzerwaną aż po dziś dzień pracą kolejnych szkół podstawowych, a przy tym z ciągłością w dokumentacji umożliwiającą dość szczegółowe odtworzenie ich działalności. W dalszej części przemówienia dyrektor nadmienił:
„Wyróżnieniem i nieukrywaną radością jest dla mnie pełnienie od 30 lat funkcji dyrektora szkoły, a obecnie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osięcinach. Wspólnie z nauczycielami i pracownikami staramy się kultywować dwustuletnią tradycję szkolnictwa w naszej Małej Ojczyźnie. Dbamy o poziom kształcenia, wdrażamy liczne innowacje i projekty pedagogiczne. Korzystamy z dobrodziejstw funduszy unijnych: „Dwujęzyczne Przedszkolaki”, „Laboratorium Przyszłości”, „Posiłek w domu i w szkole”, „Narodowy program rozwoju czytelnictwa” to niektóre z zrealizowanych projektów .
Co roku organizujemy blisko 100 wycieczek edukacyjnych, półkolonie letnie i zimowe, obóz narciarski i kolonie wakacyjne. Dysponujemy bogatą infrastrukturą: salą zabaw ze zjeżdżalniami i suchym basenem, salą integracji sensorycznej, salą rytmiki, placem zabaw, ogródkami sensorycznymi, dwiema salami gimnastycznymi, dwiema bibliotekami, świetlicami, kuchnią ze stołówką, salami wyposażonymi w monitory interaktywne i laptopy z profesjonalnym oprogramowaniem.
W szkole prężnie działają koła przedmiotowe, wolontariatu, Caritas, PCK, teatralne, wokalne, sportowe, biblioteczne, kulinarne, programowania i kodowania, modelarskie, wirtualnej rzeczywistości i dziennikarskie. Włączamy się w akcje ogólnopolskie o charakterze patriotycznym, charytatywnym, czytelniczym, ekologicznym i sportowym. Realizujemy działania budowania poprawnych relacji i otwartości w środowisku lokalnym poprzez Paradę Mikołajów, występy i spektakle teatralne dla społeczności gminnej. Udostępniamy dla środowiska sale gimnastyczne, gdzie odbywają się treningi piłki nożnej, siatkówki , karate, aerobiku i zumby. Od wielu lat współpracujemy ze Szkołą Muzyczną w Radziejowie, Instytutem Karate Tradycyjnego i szkółką szachową z Włocławka. Reasumując – dajemy dzieciom szeroki wachlarz możliwość rozwijani talentów.
Dzięki temu odnosimy sukcesy w różnego rodzaju konkursach o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym i gminnym między innymi: w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, matematycznych, recytatorskich, ortograficznych, szachowych, sportowych, wiedzy pożarniczej, literackich, plastycznych, fotograficznych i wokalnych. Jesteśmy także organizatorem różnych form rywalizacji.
W tym miejscu składam serdeczne podziękowania przedstawicielom władz oświatowych, samorządowych, nauczycielom, rodzicom i uczniom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc i zaangażowanie, bez których te osiągnięcia byłyby niemożliwe.”
Pan Andrzej Polaszek zaakcentował również, ile działań zrealizowano dotychczas w ramach obchodów 200-lecia szkolnictwa. Odsłonięto tablice pamiątkowe, zasadzono pamiątkowy dąb, któremu nadano imię „Walenty” na cześć kierownika szkoły Walentego Olszewskiego, rodzice uczniów posadzili 200 drzewek, przygotowano kilka okolicznościowych wystaw („Szkoła we wspomnieniach”, „Nasze Kujawy”, „Kujawskie klimaty”, „Dziecięcy świat dawniej i dziś”, „Pod namiotem słońca- śladami harcerstwa”, „Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej 1999 – 2019”, „Absolwenci pozdrawiają”, „Ocalić od zapomnienia – starych fotografii czar”). Nauczyciele zrealizowali liczne projekty związane z 200-leciem. Otrzymaliśmy również mnóstwo kartek z różnych zakątków Polski
i świata, co jest dowodem na to, że nasi absolwenci mieszkają w różnych, nieraz odległych miejscach. Przygotowano również ekspozycję starych fotografii szkolnych.
Pan dyrektor podziękował wszystkim gościom za współpracę oraz wkład w tworzeniu historii szkoły. Jako upominek wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście otrzymali publikację „Dzieje szkolnictwa w Osięcinach. 1824-2024”, którą opracował zespół redakcyjny w składzie: Andrzej Polaszek, Aneta Ratajczyk, Ewa Staniszewska, Monika Rydelek, Tomasz Zieliński. Następnie głos zabrali przybyli goście- przedstawiciele instytucji wojewódzkich, gminnych i powiatu radziejowskiego, życząc dyrekcji szkoły, gronu pedagogicznemu i uczniom niegasnącego zapału w realizacji celów i zamierzeń. Na koniec części oficjalnej uroczystości odśpiewano hymn szkolny, poczet sztandarowy odmaszerował.
Kolejnym punktem programu jubileuszu 200-lecia szkolnictwa w Osięcinach było widowisko słowno- muzyczne pt.: „Na wartościach przeszłości budujemy przyszłość” z udziałem uczniów i przedszkolaków. W programie artystycznym przygotowanym przez p. Annę Jezierską, p. Ewę Staniszewską, p. Tomasza Cybulskiego we współpracy z p. Małgorzatą Hejman, p. Gretą Szelągowską, p. Moniką Gromadzką, p. Małgorzatą Mentlewicz, p. Sylwią Dębową, p. Tomaszem Zielińskim i p. Andrzejem Rozpędowskim uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne, muzyczne, recytatorskie i taneczne. Część artystyczną rozpoczął polonez w wykonaniu przedszkolaków. Następnie przedstawione scenki pantomimiczne, utwory muzyczne, interpretacje wierszy i piosenek pozwoliły przenieść się do szkolnych wspomnień. Wiele sentymentalnych wrażeń dostarczył film dokumentalny przedstawiający historię szkolnictwa w Osięcinach stworzony przez p. Tomasza Zielińskiego i p. Krzysztofa Banasiaka. Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć tych nauczycieli i uczniów, którzy odeszli do wieczności, ale pozostali w naszych sercach i pamięci. Widowisko zakończył taniec do utworu Johanna Straussa „Marsz Radeckiego” w wykonaniu uczniów klas trzecich. Spotkanie poprowadzili uczniowie: Maria Ilecka oraz Wit Hołody.
Akademia przygotowana na bardzo wysokim poziomie wywarła ogromne wrażenie, dostarczyła wielu wzruszeń i niejednemu z oglądających zakręciła się łezka w oku… Publiczność nagrodziła wykonawców oraz przygotowujących akademię nauczycieli owacją na stojąco.
Po części artystycznej Dyrektor p. Andrzej Polaszek złożył gorące podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tak wspaniały Jubileusz. Podziękował organizatorom, całemu Gronu Pedagogicznemu, Radzie Rodziców, wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie i wsparcie tak ogromnego przedsięwzięcia. Zaprosił wszystkich zebranych do zwiedzania wystaw oraz na uroczysty obiad.
Anna Jezierska
Aneta Ratajczyk